Piotr Kowal 

Pianista, kameralista, pedagog. Absolwent Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie  w klasie fortepianu prof. dr. hab. Andrzeja Pikula (dyplom z wyróżnieniem). W 2018 roku uzyskał stopień doktora sztuki; praca doktorska dotyczyła interpretacji dzieł Ludwiga van Beethovena i zawierała nagranie sonat op. 81a, op. 106 Hammerklavier i op. 111.

Koncertował  jako solista i kameralista w Polsce oraz w Austrii, Danii, Hiszpanii, Izraelu, Stanach Zjednoczonych, Niemczech, na Słowacji i we Włoszech. Występował na międzynarodowych festiwalach, takich jak: „Wawel o Zmierzchu” (2017), „Sierpień Talentów” w Katowicach (2014), Festiwal Pianistyczny Królewskiego Miasta Krakowa (2013), Festiwal Muzyki Polskiej w Iwoniczu-Zdroju (2012, 2013), Festiwal Lisztowski w Krakowie (2011), a także w Filharmonii Wrocławskiej, Filharmonii Krakowskiej, Filharmonii Częstochowskiej oraz w Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie. Współpracował również z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Częstochowskiej i Orkiestrą Symfoniczną Riszon le-Cijjon, wykonując Koncert Es-dur Franciszka Liszta.

W 2014 roku pianista rozwijał swoje umiejętności w Musikhochschule w Lubece w klasie fortepianu prof. Konstanze Eickhorst, a w 2021 roku w ramach studiów w podyplomowych, w klasie prof. Aquilesa Delle Vigne. Uczestniczył w licznych kursach mistrzowskich prowadzonych przez wybitnych pedagogów m.in. Paula Badurę-Skodę, Dmitrija Bashkirova, Dinę Joffe, Annę Malikovą, Emanuela Krasovsky’ego czy Evgenija Koroliova.

Jest laureatem i finalistą międzynarodowych konkursów pianistycznych, takich jak: Konkurs im. Tadeusza Żmudzińskiego w Krakowie, Konkurs Koncertów w ramach Międzynarodowych Kursów Mistrzowskich w Tel Chaj w Izraelu (Nagroda im. Jana Jacoba Bistritzky’ego), Sardoal Young Talent Award w Portugalii, „Gloria Artis Competition” w Wiedniu, 4th Singapore International Classical Piano Competition, Międzynarodowy Konkurs im. Hansa von Bülowa w Meiningen czy Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny „Wykonawstwo bez limitu” w Łodzi.

Od 2015 roku pracuje jako pedagog na stanowisku nauczyciela i kierownika Sekcji Fortepianu w Szkole Muzycznej I i II st. im. Bronisława Rutkowskiego w Krakowie, a od roku 2016 jako asystent w Katedrze Fortepianu Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie.

Prowadzi klasę fortepianu w ramach Międzynarodowych Kursów Interpretacji Muzycznej w Nowym Sączu. Jego uczniowie i studenci uzyskują nagrody w ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach pianistycznych.

W 2022 roku otrzymał Stypendium twórcze Ministra Kultury  i Dziedzictwa Narodowego. W 2023 ukazała się jego debiutancka płyta „Bruzdowicz: Works for Piano and Cello”.